תרומת ביציות

תרומת ביציות משמשת במקרים בהם כאשר השחלות אינן מייצרות ביציות משלהן (תפקוד לקוי, פגמים התפתחותיים, עייפות מוקדמת של תפקודי השחלות, גיל המעבר), כמו כן לאחר מקרים של ניסיונות חוזרים ונשנים של הפריה מלאכותית עם עוברים באיכות ירודה. תרומת ביציות משמשת גם במקרים של סיכון להעברת מחלות תורשתיות.

מי יכולה להיות תורמת?

על פי המלצות האגודה האמריקאית לרפואת פוריות והאגודה האירופית לשכפול האנושי והאמבריולוגיה התורמת צריכה להיות לא מעבר לגיל 30 ובעלת בריאות פיזית ונפשית טובה. אנו לא משתמשים בתורמות אשר יש להן היסטוריה של סרטן, מחלות לב, מחלת כליות, מחלות תורשתיות, מחלות המועברות במגע מיני, מחלות נפש, אלכוהליזם, שימוש בסמים.

תוכנית התורמות הינה אנונימית. משפחה השתמשת בבציות מתורמת אינה יכולה לראות את תמונת התורמת, אך מיודעת על הפרמטרים הבאים: גובה, משקל, צבע השיער והעיניים, לאום, השכלה, משפחה וילדים, סוג הדם וגורם רזוס.

גיל המקבלת (האישה שעברוה משתשמשים בביציות שנתרמו) רצוי עד גיל 50. שום מידע על המקבלת לא ניתן לתורמת. האישה המקבלת צריכה להיבדק על ידי הרופא המטפל. יש צורך לספק מסקנה של הרופא על היעדר התוויות נגד הריון ולידה.

היעילות של העברת עוברים בקבוצת מטופלות עם ביציות מתורמת הינה מעט גבוהה יותר מאשר היעילות בקבוצת מטופלות עם תוכנית הפריה חוץ גופית רגילה, מגיעה עד 50-60% לכל מחזור.

אינדיקציה לביצוע הפרית מבחנה באמצעות ביציות מתורמת

vv_icoהיעדר ביציות עקב גיל המעבר הטבעי, תסמונת כשל שחלתי מוקדם, מצב לאחר הסרת יתרת הרחם, טיפולי רנטגן או כימותרפיה, חריגות התפתחותיות (תסמונת שרשבסקי-טרנר, דיסגנזיס, דיסגנזיה גונדית וכו’).

vv_icoהיעדר ביציות עקב גיל נוכחות של גנים עם מוטציות בביציות אצל נשים עם מחלות תורשתיות הקשורות למין (מיודיסטרופה של דושן- אוטם שריר הלב, איכטיוזיס- קשקשית וכו’).

vv_icoהיעדר ביציות עקב נסיונות חוזרים כושלים של הפריית מבחנה עם תגובת שחלה לא מספקת עבור אינדוקציה של סופרובולציה, קבלה חוזרת של עוברים באיכות ירודה אשר העברתם אינה מובילה לתוצאת הריון.

התוויות נגד זהים כמו בהליך מבחנה.

היקף בדיקות של תורמות ביציות

  1. סוג הדם וגורם הרזוס.
  2. מסקנות של פסיכיאטר (פעם אחת).
  3. בדיקה גניקולוגית (לפני כל תהליך הפריה חוץ גופית).
  4. פלואורוגרפיה (תקפה לשנה).
  5. בדיקת דם עבור איידס, עגבת, נוכחות של דלקת כבד (תקף ל3 חודשים).
  6. קביעת נוגדנים טוקסופלזמה, אדמת, ציטומגלוירוס, וירוס הרפס ( תקף ל12 חודשי).
  7. משטח על מידת הניקיון (תקף לשבועיים).
  8. מחקר בקטריולוגי של תעלת צוואר הרחם: כלמידיה, מיקופלסמה, אוראופלסמה, טריכומוניאזיס, קנדידה, זיבה (תקף ל12 חודשים).
  9. ציטולוגיה נוזלית של צוואר הרחם (תקף ל12 חודשים).
  10. בדיקת קריוטיפ.

בדיקה גנטית מולקולרית לסיסטיק פיברוזיס